گالری ما

اطلاعات تماس

طراحی نما

طراحی نما چیست؟

نما یک مؤلفه زیبایی است که به تعریف زیبایی شناسی معماری ساختمان کمک می کند اما علاوه بر این موضوع، در عملکرد انرژی داخلی یک ساختمان نیز نقشی اساسی دارد. یک ساختمان ایده آل و بی نظیر در تعاریف طراحی و معماری، باید علاوه بر زیبایی خاصی که به شهر می بخشد، باید از منظر تاثیرات محیط زیستی هم مفید باشد که در ادامه اشاره خواهد شد.
نماها می توانند در اشکال و اندازه های زیادی طراحی شوند و واقعاً فرصتی برای معمار ایجاد می شود که خلاقیت و هنر خود را به نمایش دربیاورد.

طراحی نما چیست

وقتی یک معمار، نما را طراحی می کند، فاکتورهای زیادی را در نظر می گیرد. اینکه ورودی به چه صورت خواهد بود؟ از چه نوع مصالح ساختمانی مانند سنگ، چارچوب و یا آجر استفاده خواهد شد؟ همچنین باید محل قرارگیری پنجره ها و درب ورودی را هم مشخص کنند.
در طول تاریخ، سبک های معماری تغییر زیادی کرده و امروز همچنان در حال تغییر است که در ادامه نگاهی به این موضوع خواهیم انداخت.

 

نقش طراحی نما در ساختمان

نقش طراحی نما در ساختمان بسیار زیاد است و اغراق نیست اگر بگوییم هویت یک ساختمان، با نمای آن مشخص می شود و در اذهان باقی می ماند. شاید بسیاری از ساختمان ها، از تجهیزات و مواد بسیار خوبی ساخته شده باشند اما فاقد نما باشند که نه تبدیل به خاطره می شود و نه نقش مهمی در شهر یا بافت شهری ایفا می کند.

علاوه بر زیبایی شناسی، یک ساختمان باید از بعد انرژی و تاثیر بر محیط زیست، ماندگار باشد. ایده ها و خلاقیت هایی که در طراحی نما در ساختمان به کار گرفته می شود، ممکن است راندمان انرژی را بالاتر ببرد و سبب ایجاد فرصت هایی جدید شود. مثلا یک ساختمان با طراحی نمای مناسب، می تواند مانع از یک طوفان شدید در منطقه یا محله شود.

انواع معماری و طراحی نمای ساختمان

یک ساختمان ملزم است هویت خدماتی را که ارائه می دهد، داشته باشد. برای مثال نمای یک ساختمان تجاری باید مقاومت جانبی و عمودی در برابر باد و سایر شرایط آب و هوایی را داشته باشد. همچنین باید ضد حریق باشد.
علاوه بر این، عواملی از قبیل تهویه، درجه ورود نور خورشید، نسبت دیوار به پنجره، شکل، تعداد طبقه ها و دید را در بر دارد.

 

نمای کامپوزیتی

از نماهای مدرن یک ساختمان، می توان به نمای کامپوزیتی اشاره کرد. این پنل ها، از یک هسته ترموپلاستیک ساخته شده که بین دو ورقه آلومینیومی قرار گرفته است. عمده دلیل استفاده از این نما، سبک بودن در عین مقاومت بالا است. همچنین می توانید این پنل های کامپوزیتی را به شکل چوب و یا سنگ دربیاورید بنابراین، گزینه های زیادی در اختیار دارید. از طریق این گزینه، می توانید ظاهری مدرن و امروزی به ساختمان بدهید.

 

نمای شیشه ای

معمولا از دو پوسته شیشه ای تشکیل می شود که برای کاهش مصرف انرژی در یک ساختمان گزینه بسیار ایده آلی است. در زمستان، به دلیل جنس این نما، از اتلاف گرما در داخل ساختمان خودداری می شود و در تابستان، حفره های تعبیه شده در این نماها، باعث تهویه هوای مطبوع می شود. در نتیجه ساختمان در زمستان گرم و در تابستان خنک باقی می ماند.

نمای استیل

امروزه اکثر ساختمان های تجاری، با نمای استیل ساخته شده است. موادی که در طراحی این نما به کار رفته، باعث می شوند در برابر فشار باد مقاومت کنند و به اندازه کافی قوی هستند که وزن هر سیستم روکش فلزی را که بر روی آنها نصب شده، پشتیبانی کنند.

نمای آجری

کمی تغییر جزئی با ظاهر اصلی ساختمان دارد. سازندگان این نما، برای اجرای این سبک، آن را روی کامپوزیت طراحی کرده و سپس نصب می کنند. این نوع نماها زیاد در برابر تغییرات آب و هوایی مقاوم نیستند اما می توان از پنل هایی استفاده کرد که از ساختاری قدرتمند در برابر تغییرات حرارتی بهره مند هستند.

نمای سنگی

یکی از محبوب ترین نماهای معماری که در طراحی نما، به شدت مورد استفاده قرار می گیرد. گرچه اجرای نمای سنگی کمی هزینه زیادی دارد و به خاطر سختی در نصب آن، زمان و نیروی زیادی می طلبد اما ظاهری ویژه به ساختمان می بخشد که در برابر تغییرات آب و هوایی و دما، کاملا مقاومت زیادی از خود نشان می دهد.

همانطور که متوجه شدید، طراحی نما نقشی حیاتی در زیبایی ظاهری یک ساختمان دارد و به آن سازه هویت و اعتبار خاصی می بخشد.
اگر دنبال یک طرح خاص هستید و هنوز تصمیم نگرفته‌اید آن را چگونه عملی کنید، توصیه می کنیم پروژه و کارهای خود را به گروه طراحی و معماری دمان سازان بسپارید تا از فواید بی نظیر این نوع طراحی نما و معماری بهره مند شوید.

معمار:
دمان سازان
نوع پروژه:
طراحی نما
استراتژی:
مینیمالیستی کلاسیک
مدرن
معمار:
علی درویشی
نوع پروژه:
طراحی داخلی
مدت زمان:
6 ماه
مشتری:
همصدا وب
استراتژی:
مینیمالیستی
تاریخ:
4 اسفند، 1399
×

 

سلام

برای شروع مکالمه، یک مخاطب را انتخاب کنید

×